לאן נוסעים? ואיפה ישנים?

לאן נוסעים? ואיפה ישנים?

נרכב במשך 4 ימים בהם נטייל בנגב המערבי,  דרום ים המלח והר סדום, יער יתיר, ערד ולמרגלות מצוק העתקים וצפון ים המלח.הלינה השנה תהיה במלון דניאל הממוקם באזור המלונות בים המלח

(עין בוקק). משם נצא כל יום לפעילות הרכיבה ביציאה ישר מפתח המלון או בהקפצה קצרה לתחילת היום.

מסלולי המסע להלן, כפופים לשינויים המותנים במזג האוויר, כוחות הביטחון ואישורי המשטרה.

כמו בכל שנה נתחלק לשני מסלולים:

מסלול ארוך:

מיועד לרוכבים מנוסים בעלי יכולת רכיבה טובה בו נאתגר אתכם בטיפוסים, ירידות ומישורים במרחקים משתנים של 60 עד 95 ק"מ רכיבה ביום.

אורך המסלול הכולל לארבעת ימי הרכיבה הינו כ – 320 ק"מ עם טיפוס מצטבר של כ – 3480 מ'.

מסלול אופני יד:

מיועד לכל יכולות הרכיבה וייגזר מהמסלול הארוך. המסלול משלב רוכבים בעלי מוגבלויות לצד רוכבים המעוניינים להתנסות בחוויית הרכיבה או לנוח בכיף מהמסלול הארוך ליום אחד ולהצטרף לחוויה החברתית.

אורך המסלול הכולל לארבעת ימי הרכיבה הינו כ – 234 ק"מ עם טיפוס מצטבר של כ – 1768 מ'.

גם השנה ינוהל המסע ע"י הצוות המנוסה של יחיאל פישמן ורון גלעד העובדים אתנו לאורך השנים במתן שרותי הלוגיסטיקה בניית המסלולים המגוונים וסיוע רציף לאורך השנה.

בשנה זו אנו מכניסים שינוי קטן וארוחות הצהריים יוגשו בכל יום בסוף הרכיבה או במלון או במקום קרוב על חוף ים המלח.

השינוי נובע מהרצון לסיים את יום הרכיבה מוקדם ככל האפשר כדי שנוכל ליהנות מזמן פנוי ורגוע בבית המלון ובחופי ים המלח.

 

מסלול יום הרכיבה הראשון: 27/3/2017.

"בנגב ייבחן העם בישראל ומדינתו-כי רק במאמץ מלוכד של עם מתנדב ומדינה מתכננת ומבצעת נוכל למשימה הגדולה של הפרחת השממה וישובה". דוד בן גוריון.

יום הרכיבה הראשון הינו יום רכיבה "חברתי" שבו ייקחו חלק רוכבים  חד יומיים לצד "הגרעין הקשה" של רוכבי המסע.  נשייט במרחביי הנגב המערבי המצטיין בשטחיי קרקע וחקלאות  גדולים. החקלאים בו מנסים לקיים חקלאות מתוחכמת ורווחית. בשנים האחרונות פיתחו תושביי המקום  תעשיה ותיירות ואזור זה הולך ומתפתח לאורך השנים ומוכיח את נבואתו של "הזקן".

תחילת המסלול בעיר נתיבות וכן גם סופו עם ארוחה מפנקת והסעות מי לביתו ומי למלון בים המלח.

מסלול ארוך:

מיועד לבעלי אופניים פרטיים בלבד.

מנתיבות נצא דרומה לצומת גילת ומשם ניפנה מערבה על "כביש הרעב" עד לצומת אורים בו ניפנה דרומה לצאלים שם נעצור לרענון קל. המשך רכיבה לכיוון מערב לצומת גבולות ונמשיך צפונה עד לצומת סעד על כביש 232 דרך יישובי חבל אשכול שספגו בשנים האחרונות את עיקר הסבל בקונפליקט האזורי עד למבצע צוק איתן. באזור קיבוץ בארי נעצור שוב לרענון מהיר.

מצומת סעד נמשיך מזרחה עד חזרתנו לנתיבות לארוחת צהריים קלה.

מרחק רכיבה: 91 ק"מ. טיפוס מצטבר: 414 מ'.

קישור למפה: http://www.mapmyride.com/routes/view/1383870475

  
מסלול קצר:

מיועד לכולם.

מנתיבות נצא דרומה לצומת גילת ומשם ניפנה מערבה לכיוון צומת אורים בו נעצור להתרעננות קלה ונמשיך על כביש זה עד צומת מעון בו נפנה צפונה. באזור קיבוץ בארי נעצור להתרעננות נוספת לפני הכניסה חזרה לנתיבות.

מרחק רכיבה: 61 ק"מ. טיפוס מצטבר: 292 מ'.

קישור למפה: http://www.mapmyride.com/routes/view/1383866800


מסלול יום הרכיבה השני: 28/3/2017.

מעלה חתרורים, מישור רותם, צומת הערבה והר סדום.

הר סדום הוא הר בצפון מזרח הנגב, בין חופו של ים המלח לנחל פרצים. אורכו של הר סדום כאחד עשר קילומטרים, רוחבו המרבי מגיע לשני קילומטרים וגובהו כמאתיים מטרים מעל פני ים המלח ומאה ותשעים מטרים מתחת גובה פני הים. הר סדום נוצר ככל הנראה בסוף תקופת קיומה של ימת הלשון - לפני כ-20,000 שנה. לאורך שנות קיומה של ימת הלשון חלו בה שינויים רבים במפלס המים וברמת מליחותם. עם השנים שקעה בקרקעית הימה כמות גדולה של מלחים. בתקופתה האחרונה, עם תחילת היעלמותה, החלו לשקוע בימה כמויות גדולות של חומרים כבדים יותר ממלח. חומרי הסחף החדשים, ששקעו במרכזה של הימה, דחקו לצדדים את שכבות המלח שפרצו כלפי מעלה במערבה של הימה. על גוש המלח הענק, המתרומם במהירות, נותרו שכבות של סלעים אחרים, שהיוו את גגו של ההר. שכבות סלע אחדות, שהיו בשולי ההר המתרומם נותרו תלויות על צלעותיו בצורה אנכית - אלו הן שכבות חוואר הלשון הצמודות להר סדום במזרחו ומערבו והמכילות כמות גדולה של מאובני דגים ורכיכות ימיות. שכבות אחרות, הנראות לעין, התעוותו מעוצמת התהליך ונשארו תלויות כשהן מעוקלות ומפותלות.

מסלול ארוך:

זהו יום מעגלי ממלונות ים המלח וחזרה למלון.

נתחיל את היום בטיפוס ארוך ויפה לכיוון ערד עד לצומת חתרורים בוא נתרענן קלות ונפנה דרומה לירידה כיפית לנחל חמר ומשם נתפס למישור רותם. אחרי המפעלים נפנה מזרחה על כביש 25 בירידה ארוכה העוברת את צומת הערבה ומסתיימת לפני נאות הכיכר. רענון קל בכניסה לישוב והמשך רכיבה במגמה מישור צפונה על כביש 90 למרגלות מצוקי הר סדום. לאחר עליה קצרה לצומת זוהר נגלוש חזרה למלון לארוחת צהריים וזמן חופשי לפינוקים.

מרחק רכיבה: 95 ק"מ. טיפוס מצטבר: 1314 מ'.

קישור למפה:   http://www.mapmyride.com/routes/view/1383873148

מסלול קצר:

את היום נתחיל בהקפצה לצומת חתרורים ומשם נתחיל ברכיבה לפי המסלול הארוך.

מרחק רכיבה: 70 ק"מ. טיפוס מצטבר: 545 מ'.

קישור למפה: http://www.mapmyride.com/routes/view/1383874348

מסלול יום הרכיבה השלישי: 29/3/2017.

יער יתיר, תל ערד לים המלח.

יער יתיר הוא יער נטוע, והוא היער הנטוע הגדול בישראל, השוכן בדרום הר חברון, בחבל יתיר. היישובים הר עמשא ובית יתיר תוחמים אותו ממזרח, היישוב ליבנה (שני) מצפון והיישוב מיתר מדרום. בקרבת מאגר המים ביער נבנה אמפיתיאטרון המשמש את תושבי היישובים הסמוכים.

שטחו של היער הוא כ-30,000 דונם וגובהו מעל פני הים נע בין 600 ל – 850 מ' מעל פני הים. העצים הראשונים בו ניטעו על ידי יערני הקרן הקיימת לישראל בשנת 1964, שהמשיכו להרחיבו עד לגודלו הנוכחי. היער נקרא על שם עיר הלווים הכלולה בשטחו, יתיר, הכתובה במקרא: "וְלִבְנֵי אַהֲרֹן הַכֹּהֵן נָתְנוּ אֶת עִיר מִקְלַט הָרֹצֵחַ אֶת חֶבְרוֹן וְאֶת מִגְרָשֶׁהָ וְאֶת לִבְנָה וְאֶת מִגְרָשֶׁהָ וְאֶת יַתִּר וְאֶת מִגְרָשֶׁהָ וְאֶת אֶשְׁתְּמֹעַ וְאֶת מִגְרָשֶׁהָ".

ביער יתיר וסביבותיו ישנם מגוון רחב של אתרים ארכאולוגיים, המתוארכים החל מן התקופה הישראלית (תל ערד, חרבת יתיר) ועד תקופת בית שני (חרבת ענים, סוסיא). ביער עצמו ישנן גתות ומתקנים חקלאיים שונים המעידים על אורחת חיי התושבים בתקופות השונות.

מסלול ארוך:

את יום זה נתחיל בהקפצה לאזור הכפר הבדואי חורה משם נתחיל את הרכיבה במגמת עליה לכיוון יער יתיר בכבישי יער סלולים ונמשיך בדרך הנוף בשיא הגובה עד לישוב הר עמשה משם נתחיל את הגלישה שלנו למקום הנמוך בעולם. נעבור בתל ערד ובעיר עצמה ונסיים את היום בגלישה ארוכה ומהנה לחוף ים המלח ובית המלון.

מרחק רכיבה: 74 ק"מ. טיפוס מצטבר: 817 מ'. ירידות: מעל 1300 מ'.

קישור למפה: http://www.mapmyride.com/routes/view/1383877951

מסלול קצר:

את יום זה נתחיל בהקפצה לשיא הגובה ביער יתיר ומשם על פי המסלול הארוך.

מרחק רכיבה: 58 ק"מ. טיפוס מצטבר: 409 מ'. ירידות: מעל 1300 מ'.

קישור למפה: http://www.mapmyride.com/routes/view/1383881593

מסלול יום הרכיבה הרביעי: 30/3/2017.

לאורך ים המלח ומצוק העתקים למצפה שלם.

מָצוּק ההעתקים הוא רצף של צוקים המצוי בשולים המערביים של בקע ים המלח – חלק הבקע הסורי-אפריקני המשתרע מדרום טורקיה ועד לזימבבואה אשר באפריקה.( אורכו הכולל של השבר הינו כ – 6000 ק"מ). המצוק עובר מרכס רמים בצפון, דרך בקעת הירדן ועד מצוקי הרי אילת. מצוק ההעתקים מתבטא במיוחד בקצה המזרחי של מדבר יהודה, ממערב לים המלח.

המצוק נוצר יחד עם הבקע הסורי-אפריקני כתוצאה מתנועותיהם של הלוח הערבי ממזרח והלוח האפריקאי ממערב, ואשר התרחקותם זה מזה יצרה את השבר כולו. תהליך שהחל לפני כ – 25.000.000 שנה.

בתחום הבקע הסורי-אפריקני התרחשו בשנים האחרונות בישראל רעידות אדמה קלות-בינוניות. הגאולוגים סבורים כי הן משחררות את האנרגיה המצטברת בנקודות החיכוך של הלוחות הטקטוניים ומונעות בכך למעשה הצטברות של כמות אנרגיה גדולה שאמורה לכאורה לגרום לרעידת אדמה עזה, מסוג הרעידות שהתרחשו באזור בעבר.

מסלול ארוך:

את היום נתחיל מפתח בית המלון ונצא צפונה לאורך ים המלח ומצוק ההעתקים. נעצור בעין גדי להתרעננות קלה ונמשיך צפונה עד למחסום מצוקי דרגות שם נעלה למצוקים בעליה מאתגרת רגליים לתצפית נוף מרשימה ואחרונה למסע זה. לאחר מכן נגלוש חזרה לכביש 90 ונחזור דרומה עד לישוב מצפה שלם לארוחת צהריים מסורתית וטקס הסיום.

מרחק רכיבה: 61 ק"מ. טיפוס מצטבר: 938 מ'.

קישור למפה:  http://www.mapmyride.com/routes/view/1383883783

מסלול קצר:

מפתח המלון למצפה שלם ללא מצוקי דרגות.

מרחק רכיבה: 45 ק"מ. טיפוס מצטבר: 522 מ'.

קישור למפה: http://www.mapmyride.com/routes/view/1383886093